21429-Kelime Bul

Cok Degerli Sencer OLGUN bey ile baslattigimiz ilk Kültür programi KELIME BUL tekrar dinleyebilirsiniz. Katilan Sayin, Ekrem KAFTAN – Muammer ERKUL ve Yavuz Selim PINARBASI Kardeche lerimize tesekkur ederiz. Asagida Calismalarini Gorebilirsiniz.
Kırk yılın yaşanılanları, farklı coğrafyalar ve iki aile... Sekiz sene süren bir savaşın ortasında insanlığı ve masumiyeti koruyan iki ailenin uzak diyarlara uzanan yolculuklarının romanı. Beyaz ve Kara, tarihin doğurduğu toplumsal buhranlar ve milletlerin kaderleri ile örülü, geçmişin karanlıklarından aydınlığa çıkmak isteyenlerin hayatlarını sade ve akıcı bir üslupta anlatmakta.
Şâir yaşadığı çağın şahididir. Kendi iç âlemindeki ıstıraplardan daha çok yaşadığı çağda, aynı inanç ve medeniyeti paylaştığı insanların yaşadığı her hadise, şaire derinden tesir eder. Şair, yaşadığı cemiyetin sıradan bir ferdidir. Cemiyetin düşünceleri, duyguları, acıları, elemleri, kederleri, neşeleri, ıstırabları… şairin de birebir yaşadıklarıdır. Şairi cemiyetten farklı kılan, her hadiseye, düşünceye ve duyguya, şair nazarıyla bakıp onu şiirlerine aksettirebilmesidir.
Yazarak, çizerek, konuşarak geçiyor işte hayat. Yeni Asya, Yeni Nesil, Can Kardeş, Köprü, Zafer, Doğuş, Millet, Zaman, Yeditepe, TRT 1, Kanal 7, Üsküdar FM, Türkiye Çocuk, Türkiye Gazetesi, Yeşilay... Karikatür, kitap kapakları, grafik, reklâmcılık... Çekirge Çetin, Bilgehan, Pof Pof gibi çizgi romanlar... 20 yıl Türkiye Gazetesi'nde köşe yazarlığı... Divanyolu Dergisi... Kitaplar: Bul Beni, Sen İstanbul Olsaydın, Ilıkpembe, Aşk Mektebi, Aşk-ı Mevlâna ve (iki dilde) Çekirge Çetin
Dünya Edebiyatını ve klasikleri iyi öğrenebilmenin kıstası; yazarlarını, dönemini, sosyolojisini ihtiva eden, eserler ve romanlar hakkında malumat sahibi olmaktan geçer. "100 ROMAN" bu noksanlığı karşılamak için hazırladım. Tek cilt halinde meraklısına arz ettim. Edebiyat eseri nasıl okunur? Yazarın “paradigma” görüşü, Romandaki kahramanlar, yazar nasıl düşünür? Karakter betimlemesi(tasvir), esere bakış tarzı, tez, plan, hikaye, üslup hakkındaki –yazarın- yazısının da klasikler konusuyla alakadar olanlar için faydalı olduğunu